/page-header-about.jpg

Board of Directors Committees


The 2022-2023 Committee assignments for the AMTA Board of Directors are as follows:

AMTA Officers

Johnathan Woodward, President
Brandon Harper, Past-President
Michael D'Ippolito, Secretary
William Warihay, Treasurer

Executive Committee (also serves as Nominating Committee)

Johnathan Woodward (President)
Brandon Harper (Past-President)
William Warihay (Treasurer)
Michael D'Ippolito (Secretary)
Jacinth Sohi (Development Committee Chair)
DeLois Leapheart (Academics Committee Chair)
Diane Michalak (Tabulation Director)
Angela Minor (Diversity & Inclusion Committee Chair)
Elizabeth Smiley (Rules Committee Chair)
Andy Hogan (Tournament Administration Chair)

Academics Committee

To provide resources for AMTA members who wish to create mock trial courses and curricula, to conduct research on mock trial, and to serve as a liaison to academic institutions.

DeLois Leapheart (Chair)
David Ben-Merre
​Bennett Demsky
Allen Linken
Mitch Pickerill
Zac Mundy
Tom Parker

Accommodations Committee

Brian Olson (Chair)
David Cross (Counsel)
Josh Leckrone
Melissa Watt

Analysis Committee
Sam Jahangir (Chair)
Kate Hayner-Slattery
Andy Hogan
​Elise Wilson
Zac Mundy

Audit Committee
Glen Halva-Neubauer (Chair)
Tom Parker
Kristen Stoicescu

Budget Committee
William Warihay (Treasurer/Chair)
​Johnathan Woodward (President)
Michael D'Ippolito (Secretary)
Matthew Eslick
Kyle Thomason

Case Committees

Review case proposals and select the case for use in competition, offer clarifications as necessary, respond to queries regarding the case and make revisions as necessary

2022-23 Civil Case Committee
Sam Jahangir (co-chair)
Elise Wilson (co-chair)
Michael D'Ippolito
Natalie Garson
Brian Olson
Brad Ouambo
Kristen Stoicescu

2023-24 Criminal Case Committee
Neal Schuett (Chair)
Mahmud Bari
David Ben-Merre
Robson Hauser
Kate Hayner-Slattery
Graham Henry
Elizabeth Smiley

2023 NCT Civil Case Committee
TBD

2023 NCT Topic Approval Committee
David Nelmark (Chair)
​Brandon Harper
Matthew Eslick
​Dan Haughey
Melissa Watt

2022 Rookie Rumble Case Committee
​Michael Gelfand (Chair)
Mahmud Bari
​Kate Hayner-Slattery
​Iain Lampert
Nat Warner

Coaches and Alumni Advisory Council
Jacinth Sohi (Co-Facilitator)
Mitch Pickerill (Co-Facilitator)

Communications and Alumni Engagement Committee
Riya Lakkaraju (Chair)
Bennett Demsky
Natalie Garson
Devon Holstad
Henry Leaman
William Warihay (Website Manager)
Jeremy Zarzycki

Competition Integrity Committee
TBD

Development Committee
Jacinth Sohi (Chair)
William Warihay (Deputy Chair)
Justin Bernstein
S. Christopher Bowden
Maggy Randels Schuette

Disciplinary Committee

To enforce the AMTA Code of Conduct with regard to the Board of Directors, Candidates, and Representatives.

Brandon Harper (Past-President, Chair)
Barry Langford (Appointment by President)
Kyle Thomason (Member At-Large)

Diversity & Inclusion Committee
​Brandon Harper (Co-Chair)
Angela Minor (​Co-Chair)
​Mahmud Bari
​Riya Lakkaraju
DeLois Leapheart
Mitch Pickerill
Jamar Walker
​Melissa Watt
Sara Zeigler

Human Resources Committee
Michael D'Ippolito (Secretary)
Brian Olson (President's selection)
Glen Halva-Neubauer (Member-at-large)

New School Recruitment and Mentorship Committee

Brian Olson (Chair)
Adam Detsky
Ben Garmoe
Michael Gelfand
​Max Handler
​Paul Hubbell
​Joseph Ludmir
Chance Sturup
Kyle West

Stand-Alone Tournament Subcommittee
To propose and plan Fall stand-alone tournaments geared at define categories of schools.

Barry Langford (Chair)
Ben Garmoe
Brandon Hughes
Iain Lampert
Jeremy Zarzycki

 

2022 Rookie Rumble Tournament Committee

Amelia Yeomelakis (Chair)
Robson Hauser
Riya Lakarraju
​Adam Selcov
​Chance Sturup
​Jeremy Zarzycki

Rules, Intellectual Property and Ethics Committee
Elizabeth Smiley (Chair)
Justin Bernstein
Michael Gelfand
Tom Parker
Nat Warner
Sam Jahangir
Barry Langford
Sue Johnson
​Kyle West

Student Advisory Board
Samantha Feak (Co-Chair)
​Angela Minor (Co-Chair)
A call for 2022-23 members will be made in late summer/early fall.

Strategic Planning
Michael Walsh (Chair)
David Ben-Merre
Justin Bernstein
Glen Halva-Neubauer
Sue Johnson
Zac Mundy
Mitch Pickerill

AMTA Foundation Committee
​Adam Detsky (Chair)
​Matthew Eslick
​Samantha Feak
​William Warihay

AMTA Invention Rules Ad Hoc Committee
Justin Bernstein (Chair)
Toby Heytens
Nat Warner
Neal Schuett
Riya Lakkaraju 
Natalie Garson
Eric Roytman
Kyle Thomason
Sue Johnson

AMTA Structural Planning Committee
Barry Langford (Chair)
Glen Halva-Neubauer
Dan Haughey
D​eLois Leapheart

Tabulation Advisory Committee
Diane Michalak (Chair)
Graham Henry
Michael Walsh
​Neal Schuett
​Kate Hayner-Slattery

Tournament Administration Committee
​Andy Hogan (Chair)
​Josh Leckrone (Deputy Chair)

Team and Feeder Subcommittee
Adam Detsky (Chair)
Amelia Yeomelakis (Deputy Chair)
Ryne Cannon
​Ryan Nolte
​Brandi Snow
Diane Michalak
Chance Sturup

Site Selection and Host Communication Subcommittee
Josh Leckrone (Chair)
Emily Shaw
Michael Polovich
Robson Hauser
Devon Holstad
Brad Ouambo
Adam Selcov

AMTA Representative Assignment Subcommittee
Graham Henry (Chair)
William Warihay (Treasurer)
Elise Wilson
​Josh Leckrone
Diane Michalak

Judge Recruitment Subcommittee
Maggy Randels Schuette (Chair)
Michael Gelfand (Deputy Chair)
S. Christopher Bowden
Paul Hubbell
Dylan McAuley
Ryan Seelau
Jacinth Sohi
Kyle West

Counsel: David Cross, ​Morrison & Foerster, LLP
Insurance Coordinator: Adam Detsky
Ombudsperson: ​Toby Heytens
Trophy Coordinator: Adam Detksy
Website Manager: William Warihay
Program Coordinator: Tammy Doss