/page-header-about.jpg

Board of Directors Committees


The 2018-2019 Committee assignments for the AMTA Board of Directors are as follows:

AMTA Officers

William Warihay, President
Frank Guiliuzza, Past-President
Melissa Pavely, Secretary
Matthew Eslick, Treasurer

Executive Committee (also serves as Nominating Committee)

William Warihay (President)
​Frank Guiliuzza (Past-President)
Matthew Eslick (Treasurer)
Melissa Pavely (Secretary)
Melissa Schuett (Tournament Administration Chair)
Johnathan Woodward (Tabulation Director)
DeLois Leapheart (Academics Committee Chair)
Brandon Harper (Competition Response Committee Chair)
Justin Bernstein (Development Committee Chair)
Michael Walsh (Rules Committee Chair)

Academics Committee

To provide resources for AMTA members who wish to create mock trial courses and curricula, to conduct research on mock trial, and to serve as a liaison to academic institutions.

DeLois Leapheart (Chair)
David Ben-Merre
Brandon Harper (Director of Mentoring)
Adria Kimbrough
Dione Merkel
Angela Minor
Mark Miller
Brian Olson
Gordon Park
Ted Ritter 

Accommodations Committee
​​Jacelyn Olson (Chair)
David Cross (Counsel)
Josh Leckrone
Diane Michalak
​Don Racheter

Analysis Committee
Andy Hogan (Chair)
Ben Garmoe
Ben Graham
Sam Jahangir
Sarah Sawtelle

Audit Committee
Melissa Pavely (Chair)
Sue Johnson
Tom Parker

Budget Committee
Matthew Eslick (Treasurer/Chair)
William Warihay (President)
Melissa Pavely (Secretary)
Alex Bluebond
Laura Braunsberg

Case and Evidentiary

Review case proposals and select the case for use in competition, offer clarifications as necessary, respond to queries regarding the case and make revisions as necessary

Civil Case Committee
Michael Gelfand (Chair)
​Michael D'Ippolito
Ali Foreman
Dan Haughey
Andy Hogan
Sam Jahangir
Mackenzi Siebert
Abbe Stensland
Kyle West

Criminal Case Committee
Alex Bluebond (Chair)
Elliott Averett
David Ben-Merre
Justin Bernstein
Laura Bower Braunsberg
​Toby Heytens
Neal Schuett

NCT Criminal Case Committee
Kyle Thomason (Chair)
Sue Johnson
Ravi Narayan
​Chris Sudekum
Jeremy Zarzycki

NCT Topic Approval Committee
David Nelmark (Chair)
David Cross
Matthew Eslick
​Johnathan Woodward
Sara Zeigler

Competition Response Committee

To make timely, in-season rule interpretations, subject to Board review at the annual meeting. Note that individuals serve on the Committee by virtue of office and membership changes as the person holding the offices changes.

Brandon Harper (Chair)
Johnathan Woodward (Tabulation Director)
​Michael Walsh (Rules Committee Chair)
​Michael Gelfand (C​ivil Case Committee Chair)
​Toby Heytens (Ombudsperson)
Melissa Schuett (Tournament Administration Committee Chair)
​​William Warihay (President)

Development Committee
Justin Bernstein (Chair)
Glen Halva-Neubauer
Brandon Harper
Alexander Hartz
Andy Hogan
​Barry Langford
Ted Ritter
Thom Scher
Melissa Schuett
Jacinth Sohi

Disciplinary Committee

To enforce the AMTA Code of Conduct with regard to the Board of Directors, Candidates, and Representatives.

​Frank Guliuzza (Past President, Chair)
Tom Parker (Appointment by President)
​Josh Leckrone (Member At-Large)

Ethics & Professionalism Committee
​Barry Langford (Chair)
Thomas Allison
Kristen DelForge
Alexander Hartz
Devon Holstad
​Sam Jahangir
Jacelyn Olson

Human Resources Committee
Melissa Pavely (Secretary)
​Glen Halva-Neubauer (President's selection)
Michael Polovich (Member-at-large)

New School Recruitment and Mentorship Committee

Brandon Harper (Chair)
Adam Detsky
Samatha Feek
Ben Garmoe
Michael Gelfand
Adria Kimbrough
Angela Minor
Brian Olson
Jacelyn Olson
Don Racheter

Rules Committee
Michael Walsh (Chair)
Justin Bernstein
Toby Heytens
Sue Johnson
Tom Parker
Melissa Pavely
Neal Schuett

Strategic Planning
​Michael Walsh (Chair)
Justin Bernstein
Glen Halva-Neubauer
Brandon Harper
Barry Langford
DeLois Leapheart
Tom Parker
Melissa Schuett
William Warihay

Tabulation Advisory Committee
Johnathan Woodward (Chair)
Graham Henry
Devon Holstad
Diane Michalak
Neal Schuett

Tournament Administration Committee
Melissa Schuett (Chair)

Team and Feeder Subcommittee
Adam Detsky (Chair)
Ryne Cannon
Dan Haughey
Devon Holstad
​Ryan Nolte
​Brandi Snow
​Johnathan Woodward

Site Selection and Host Communication Subcommittee
Josh Leckrone (Chair)
Sue Johnson
Grant Keener
​Jacelyn Olson
Michael Polovich

AMTA Representative Assignment Subcommittee
Brandon Harper (Chair)
Matthew Eslick (Treasurer)
Laura Braunsberg
Glen Halva-Neubauer
​Josh Leckrone
Johnathan Woodward

 

Judge Recruitment Subcommittee
Andy Hogan (Chair)
Sue Johnson
Margarita Koblasz
Diane Michalak
Jacelyn Olson
Ryan Seelau
Kyle West


Website, Marketing and Social Media Committee
​Diane Michalak (Chair)
Alex Bluebond
Michael D'Ippolito
Melissa Schuett
Ryan Seelau
Jacinth Sohi
Johnathan Woodward

Tournament Future Planning Ad Hoc Committee
Justin Bernstein (Chair)
Adam Detsky
Toby Heytens
Devin Holstad
Dan Haughey
Abbe Stensland
Melissa Schuett
Neal Schuett
Michael Walsh
Johnathan Woodward

Counsel: David Cross, ​Morrison & Foerster, LLP
Insurance Coordinator: Adam Detsky
Newsletter Editor: ​Jacinth Sohi
Ombudsperson: ​Toby Heytens
Parliamentarian: Johnathan Woodward
Trophy Coordinator: Adam Detsky
Web Site Manager: Melissa Schuett